BARVOLAM
  • Home
  • aktuality
  • o nás
  • projekty
  • kontakt
Spolek Barvolam podporuje umělce s nálepkou „mentální hendikep“ a vytváří příležitosti pro setkání a spolupráci mezi těmito umělci a umělci, kteří jsou postižení akademickým vzděláním. Smysl takových setkání vidíme v tom, že tvorba neuroatypických výtvarníků (jak je my raději nazýváme) může inspirovat ostatní umělce svou spontánností a autenticitou. Zároveň může kontakt s umělci bez „postižení“ stimulovat rozvoj neuroatypických výtvarníků nejen v oblasti tvorby, ale i sociálně a prakticky. Jsme přesvědčení, že se všichni od sebe navzájem můžeme něco přiučit.

Nejstarší aktivita spolku je projekt Jamming, ve kterém neuroatypičtí a neurotypičtí výtvarníci malují na společném plátně. Projekt vznikl v roce 2014 ve Výtvarné dílně Inventura (předchůdce spolku Barvolam) a pokračuje dodnes. Díla z projektu jsme prezentovali mj. na výstavách v Centru současného umění DOX (2017) a v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě (2018).

V rámci projektu Jamming dále pořádáme pravidelné inkluzivní výtvarné workshopy pro veřejnost pod názvem „Jamming – malování bez bariér“. Workshopy nabízejí každému možnost vyzkoušet metody společné tvorby, které jsme vyvíjeli v projektu Jamming; zároveň chceme prostřednictvím těchto workshopů stimulovat kontakty mezi lidmi s nálepkou „mentální postižení“ a těmi bez ní.

Naším novým projektem Artist Statement, který probíhá od začátku roku 2018, chceme zviditelnit umělce s nálepkou „mentální postižení“ nebo „autismus“ a prezentovat jejich tvorbu. Dále je chceme podporovat v kontaktech s oficiálním světem umění. Vycházíme z toho, že nejen umělec potřebuje publikum, ale společnost potřebuje být vystavena jedinečné perspektivě, kterou tito neuroatypičtí umělci můžou nabídnout. Chceme podnítit diskuzi o tématech, jako jsou normalita, diverzita a tolerance k jinakosti. Pomocí audiovizuální techniky dáváme hlas i těm, kteří se kvůli poruše řeči, autismu nebo jinému důvodu obtížněji vyjadřují verbálně.

Chystáme v spolupráci s dalšími organizacemi projekt Bez příběhu. Cílem projektu je šířit povědomí o historii pronásledování lidí s nálepkou „mentální postižení“ nebo „duševní onemocnění“ nacisty, a tím přispět k většímu povědomí o nebezpečí současného pravicového populismu a krajní pravice.

Spolek Barvolam založili na jaře 2016 tři umělci: Mirek Kaufman, Alma Lily Rayner a Otto Kouwen, jako nástupnickou organizaci zaniklé Výtvarné dílny Inventura. Výtvarná dílna Inventura byla prvním projektem v České republice podporující umělce s nálepkou „mentální hendikep“.

Výroční zpráva 2019

Výroční zpráva spolku Barvolam 2019 v PDF
Výkaz zisku a ztráty / Rozvaha 2019

Výroční zpráva 2018

Výroční zpráva spolku Barvolam 2018 v PDF
Výkaz zisku a ztráty 2018
Rozvaha 2018

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • aktuality
  • o nás
  • projekty
  • kontakt